Lokietek

przy_lokiet      
Nasza szkoła
Punkt Przedszkolny
Archiwum

Aktualności roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

zobacz zdjęcia

Profilaktyczny festyn rodzinny

 

„Szanuj życie należycie! Na nałogi wystaw rogi!”

 

FESTYN RODZINNY

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W UNISZKACH ZAWADZKICH

Sobota 08.06.2019 r.

 

                         Zdrowe, radosne, bezpieczne życie bez uzależnień jest tym, czego najbardziej pragniemy dla naszych dzieci.

Festyn to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych w sposób aktywny,  m.in. włączając się w działania profilaktyczne,  prozdrowotne. Uczestnicy festynu mieli możliwość skorzystać z oferty przygotowanego przez pedagoga szkolnego stoiska profilaktycznego pod hasłem „Szanuj życie należycie! Na nałogi wystaw rogi!”.

Dostosowane do różnego wieku rebusy, krzyżówki, owoce w sosie literowym, test 8 inteligencji, kolorowanki dla dzieci, naklejki, domino rodzinne i inne pomysły na wspólną zabawę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Także przekazywane informacje, wręczane ulotki i broszury z pewnością sprzyjają propagowaniu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zasad zdrowego stylu życia bez uzależnień.

 

red. Anna Brzezińska

Dzień Mamy i Taty

 

 

 

 

 

 zobacz zdjęcia

Jak nie czytam, jak czytam - udział w akcji czytelniczej

 

                 W tym roku już po raz czwarty przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym. Akcja ma  motywować uczniów, którzy czytanie książki wciąż traktują jako przykry obowiązek.  Co roku liczba uczestników akcji zwiększa się. W ubiegłym roku do wspólnego czytania przystąpiło 406 825 uczestników.

                 Spotkanie na boisku szkolnym stało się również miejscem na podsumowanie innowacji pedagogicznej pt. "Starszy kolego, przeczytaj mi coś nowego". W ciągu roku szkolnego 2018/2019 uczniowie klas starszych czytali młodszym książki z listy nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

red. M. Jastrzębowska

 

 

zobacz zdjęcia

Gminny Turniej Matematyczno - Europejski

W dniu 6 czerwca 3-osobowe drużyny ze szkół podstawowych z terenu gminy Wieczfnia Kościelna brały udział w Gminnym Turnieju Matematyczno - Europejskim. Konkurs zorganizowały panie M. Zasina i M. Rudzińska w związku z obchodami Dnia Europy oraz Jubileuszowym Rokiem Matematyki. Zespoły uczniów rozwiązywały quiz przygotowany przez organizatorki na szkolnej platformie Moodle. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej w Windykach. II miejsce zajęli uczniowie z Uniszek Zawadzkich, a III z Wieczfni Kościelnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy! Dziękujemy Panu Eugeniuszowi Pasymowskiemu za ufundowanie nagród dla uczestników turnieju.

 

 

red. M. Zasina

Międzyszkolne rozgrywki sportowe w piłkę nożną

 

 

  

 zobacz zdjęcia

          Międzyszkolne rozgrywki w piłkę nożną odbyły się 3 czerwca 2019 r. Wynik początkowo wynosił 3:3, dopiero w rzutach karnych wynik 2:3 uzyskała drużyna z Windyk . W ten sposób przeciwnicy zdobyli przewagę i wygrali mecz.

red. admin

 

WYCIECZKA DO OLSZTYNA I OLSZTYNKA
             3 czerwca 2019 r. uczniowie klasy - I, II, IV oraz przedszkola pojechali na wycieczkę do Olsztyna i Olsztynka. Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium podczas, której dzieci poznały tajemnicę gwiazdozbioru. Dowiedziały się, jak powstają pory roku oraz obejrzały bajkę pt."Polaris". Następnie spacerkiem przeszliśmy do Teatru Lalek. Siedząc wygodnie w fotelach dzieci obejrzały spektakl, którego głównym bohaterem był Piotruś Pan. Kolejnym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach zorganizowanych w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku. Dzieci miały możliwość w bezpiecznych warunkach obserwować, w jaki sposób dochodzi do wyrobu "cudeniek" ze szkła.
Późnym popołudniem dzieci pełne wrażeń wróciły do domu. 
red. M. Curyło
Podsumowanie programu „Nie czekaj na superbohaterów, obroń się sama”

 

zobacz zdjęcia

Gminne Igrzyska Sportowe

W dniu 31.05.2019 r. w Wieczfni Kościelnej odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe, w których uczestniczyła nasza szkoła. Uczniowie brali udział w następujących konkurencjach: skok w dal, bieg na 60 m, bieg na 100 m, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, sztafeta 4x100. Rywalizacja między szkołami była duża. Nasza szkoła w klasyfikacji ogólnej zajęła III miejsce.

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce w skoku w dal - Maja Marcjanik  kl. V

I miejsce w skoku w dal - Krystian Sietczyński kl. VII

I miejsce w skoku w dal, i I miejsce w biegu na 60m, III miejsce w rzucie piłeczka palantową - Ilona Sznajderowicz kl. VI

I miejsce w skoku w dal i III miejsce w biegu na 100m - Kinga Kołakowska kl. VIII

II miejsce w rzucie piłeczka palantową - Dominik Brzeziński kl. VII

III miejsce w skoku w dal - Kuba Latuszek kl. VIII

III miejsce w sztafecie 4x100 - klasa VIII (rywalizacja klas VIII i gimnazjalnych)

 

red. M. Wiśniewska

 

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Ciechanowa

 

zobacz zdjęcia

Warsztaty kulinarne

           W dniu 22 maja 2019r. przedszkolaki wzięły udział w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół nr 2 w Mławie. Dzieci dowiedziały się na czym polega zawód kucharza i kelnera. Następnie pod czujnym okiem pań nauczycielek i uczniów Szkoły Gastronomicznej przygotowywały pyszne i zdrowe przekąski. Były to m. in. słodkie bezy, lody, sorbety, rogaliki, bułeczki, tortille. Nie zabrakło zdrowych owocowych soków. Wszystkim dopisywał świetny humor. W wesołej i przyjemnej atmosferze dzieci skonsumowały samodzielnie przyrządzone smakołyki i najedzone z uśmiechami na twarzach wróciły do szkoły.

 

 

zobacz zdjęcia

Red. Monika Jastrzębowska, Marta Nowakowska

 

Konkurs matematyczny

 W dniu 21 maja 2019 r. w związku z obchodami Jubileuszowego Roku Matematyki 2019 w naszej szkole odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Rachunku" dla klas IV - VIII. Uczniowie po eliminacjach wewnątrzszkolnych rywalizowali o tytuł Gminnego Mistrza Rachunku poszczególnych klas. Największą sprawnością rachunkową wykazali się uczniowie sąsiednich szkół. Gratulujemy! Naszym uczniom życzymy wytrwałości i sukcesów w kolejnej edycji konkursu. Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Pani Ewie Maćkowskiej, właścicielowi sklepu Lewiatan w Wieczfni Kościelnej za finansowe wsparcie organizacji gminnego konkursu.

 

zobacz zdjęcia 

red. M. Zasina

Co nas motywuje do nauki? - debata szkolna

             

        Wiele razy słyszeliśmy, że brakuje nam motywacji do nauki, dlatego też postanowiliśmy wspólnie zastanowić się czym jest dla nas motywacja. O temacie dyskusji poinformowalismy przedstawicieli samorządów klasowych, a nasza Pani opiekun porozmawiała z wychowawcami. W pierwszym tygodniu maja, na godzinach wychowawczych w klasach IV - VIII rozmawialismy o tym, czym jest dla nas motywacja i co nas motywuje do nauki. Efekty swojej pracy umieścilismy na plakatach. Następnie 16 maja zorganizowaliśmy spotkanie SU, na które zaprosiliśmy uczniów klas bioracych udział w dyskusji. Przedstawiciele klas/grup omówili na forum swoje wnioski. Całe spotkanie poprowadziła Wiktoria, wspomagana przez opiekuna SU. Zaskoczyło nas to, że jesteśmy w podobnym wieku a mamy różne priorytety. Okazało się, że dla młodszych uczniów najwiekszy wpływ na naukę mają: dobre oceny, nagrody, pochwała/kara rodziców i nauczycieli. Uczniowie klasy 7 wskazali, że największą motywacją do nauki jest dla nich: uniknięcie oceny niedostatecznej, chęć zdobycia dobrej oceny, chęć zdobycia dobrego zawodu. Uczniowie klasy 8 zdecydowali, że największy wpły na ich motywację mają: perspektywa przyszłości - wybór szkoły, zawodu, dobra praca, nagrody (świadectwo, stypendium). Następnie przedyskutowalismy wspólnie co można zrobić aby zmotywować wszystkich uczniów naszej szkoły do nauki. Wnioski z dyskusji zapisaliśmy tworząc zestaw propozycji działań motywujących. Wszystkie plakaty, mapy myśli powiesiliśmy na korytarzu szkolnym, aby zapoznali się z nimi wszyscy uczniowie.

 Samorząd Uczniowski

 

zobacz zdjęcia

"Kryzys wieku dojrzewania - współczesne zagrożenia"

             "Kryzys wieku dojrzewania - współczesne zagrożenia" warsztaty dla rodziców i nauczycieli odbyły się 14 maja 2019 roku. Szkolenie zorganizowała Anna Brzezińska  - pedagog szkolny. Warsztaty prowadził Michał Kowalski, psycholog zatrudniony na co dzień w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mławie.

red. admin

 

 materiały szkoleniowe

 

 

 

 

Pasownie na czytelnika

 

                W dniu 20.05. 2019 r. w szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów kl. I do grona czytelników biblioteki. Starsi koledzy z kl. VI i VII pod kierunkiem pani Moniki Jastrzębowskiej przygotowali krótką inscenizację, której tematem głównym była książka. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o stan książki, zachowywać się w bibliotece. Pierwszaki odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Następnie wysłuchali fragmentu bajki, którą przeczytał specjalny gość naszej uroczystości pani Ewelina Kaszuba – sołtys wsi Uniszki Zawadzkie. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor Dorota Skrobińska ogromną księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców.

Red. Monika Jastrzębowska

zobacz zdjęcia

Lektura szkolna w innej odsłonie


             Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

              Nasz lapbook dotyczył książki Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Gang Niwidzialnych Ludzi". Zawarte zostały informacje o autorze, problematyce powieści, głównych bohaterach. W lapbooku zamknęliśmy tematykę powieści poruszaną na lekcjach.

red.admin

 

IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”

               II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje" KRUS zajęła Nikola Brzezińska, uczennica kl. VI.

 

 

 Nagrodę wręczył Michał Pol kierownik Oddziału Terenowego KRUS w Mławie.

228. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 7 maja odbył się uroczysty apel z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod okiem nauczyciela historii P. Roberta Pietrzaka oraz nauczycielki muzyki P. Agnieszki Pietrzak przedstawili najważniejsze informacje dotyczące  tego wydarzenia historycznego.

 

red. admin

Gminny Konkurs "Jestem bezpieczny w domu, szkole, bibliotece oraz w Internecie"
7 maja 2019 roku uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie promującym literaturę popularnonaukową pod hasłem " Jestem bezpieczny w szkole, domu, bibliotece oraz w Internecie".Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece w Wieczfni Kościelnej.
Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Szymańska, Nadia Ogrodowczyk, Aleksandra Sieradzka oraz Zuzanna Orłowska. Dziewczynki za udział w zmaganiach konkursowych otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy.

 

zobacz zdjęcia

Z wizytą w salonie fryzjerskim

 

   Dnia 25 kwietnia 2019 r. klasa II była z wizytą w Zakładzie Fryzjerskim "CoCo Studio Fryzur" w Uniszkach Zawadzkich. Uczniowie zapoznali się z pracą fryzjera damsko - męskiego, poznali wszystkie pomieszczenia, które są w salonie, stanowiska, narzędzia i urządzenia potrzebne fryzjerowi do pracy. Uczniowie uważnie słuchali, zadawali pytania pani Iwonie Góralskiej. Wcielali się w rolę klientów i aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

 

 red. M. Gumienna

 

zobacz zdjęcia

Dzień otwarty

      13 kwietnia 2019 r. został zorganizowany dzień otwarty w szkole. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pod kierunkiem polonistki Izabeli Sosińskiej uczniowie kl. IV przygotowali spektakl kukiełkowy o Kubusiu Puchatku. Dzieci i dorośli uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych. Wspólnie ozdabiali jajka, wycinali ptaszki, wykonywali kury ze ścinków papieru. Praca przy stolikach cieszyła się dużym powodzeniem. Na sali gimnastycznej zorganizowano gry i zabawy. Dziewczynki z kl. VIII wykonały taniec w grupie, a następnie zachęcały dzieci do naśladowania swoich ruchów. Wspólna zabawa podobała się starszym i młodszym. Dzień otwarty został zorganizowany dzięki inicjatywie nauczycieli szkoły. W ten sposób chcemy zachęcić rodziców do zapisywania dzieci spoza obwodu szkoły do naszego przedszkola. Podjęta inicjatywa dotyczyła najmłodszych dzieci.

 

 

zobacz zdjęcia

 

red. admin

Dzień otwarty

Premiera filmu

          Uczniowie kl. VIII 15 marca 2019 r. gościli w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wzięli udział w warsztatach filmowych w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Filmoteka szkolna". Warsztaty prowadził absolwent gdyńskiej filmówki. W ramach zajęć tworzone są przez uczestników filmy, na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i wspólnie omówionego scenariusza. Film składa się z 4 do 6 scen. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują zrealizowany przezsiebie film. Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia warsztatów. Uczniowie poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego. Z ofertą centrum możemy się zapoznać na stronie: http://gcf.org.pl/edukacja/ .

        Premiera filmu odbyła się 5 kwietnia we nasze szkole. Zapraszamy do obejrzenia.

 

red. admin

 

Zdrowe odżywianie oraz Świat zawodów w ZSZ nr 2 w Mławie

   

 

    W dniu 4.04.2019 uczniowie klas IV-VIII w ramach Programu profilaktycznego "Trzymaj formę" uczestniczyli w zajęciach nt. "Zdrowego odżywiania" w ZSZ nr 2  w Mławie.
    Celem programu jest kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród dzieci szkolnych.
Uczniowie mogli dowiedzieć się o prawidłowym odżywianiu, skutków ubocznych produktów, których należy unikać np. soli, cukru.
Poznawali podstawowe składniki odżywcze niezbędne dla organizmu zawarte w piramidzie  zdrowia, która stanowi dla wszystkich ogólne wytyczne zdrowego odżywiania. 
   Nastepnie w sposób praktyczny brali udział w warsztatach kulinarnych razem ze swoimi starszymi kolagami. Uczestniczyli w przygotowaniu różnych dań łącząc prawidłowe  zestawy  produktów, bogate w witaminy, sole mineralne.
Uczniowie degustowali  przygotowane dania, poznawali również zasady podawania do stołu, obsługi , wykonywali ozdoby z serwetek oraz savour vivre.
   Uczniowie klas VII-VIII w ramach doradztwa zawodowego poznawali świat zawodów i rynek pracy - zawód technik żywienia, hotelarz, logistyk, kelner, kucharz.

   Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mławie oraz nauczycielom zawodu i uczniom za przygotowanie i przeprowadzenie  ciekawych zajęć.

 

red. M. Wiśniewska, M. Zasina

 

zobacz zdjęcia 

3. Turniej "NIE CZEKAJ NA SUPERBOHATERÓW OBROŃ SIĘ SAMA!!!"

         3. Turniej odbył się 5 kwietnia 2019 r. Do naszej szkoły przybyły uczennice ze szkól w Turzy Małej, w Windykach i z Kuczborka.Dziewczyny mogły sprawdzić się w kilku konkurencjach. Walczyły o puchar Kamila Bazelaka, instruktora i zawodnika karate, zawodnika MMA, działacza społecznego. Puchar trafił do reprezentacji Szkoły Podstawowej w Turzy Małej. Dziękujemy organizatorowi Grupa Zalewski za przygotowanie turnieju.

red. admin

 

zobacz zdjęcia

Międzynarodowy Dzień Teatru

              27 marca 2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie kl. IV pod kierunkiem polonistki Izabeli Sosińskiej przygotowali dla młodszych widzów teatrzyk kukiełkowy. Scenariusz przedstawienia pt. "Kubuś Puchatek i przyjaciele" powstał na przykładzie scenariusza grupy teatralnej Wesoła siódemka pt.  "Kubuś Puchatek i jego niesamowite przygody". Muzyka: piosenki z bajki Kubuś Puchatek. Uczniowie kl.IV - narrator: Wiktoria Plona, Kubuś Puchatek: Patryk Tyl (dubbing), Michał Furmaniak (kukiełka). Tygrysek: Mateusz Skolimowski (dubbing), Julia Zawierucha (kukiełka). Żaba: Maja Wierzbicka (dubbing), Amelia Nowakowska (kukiełka).

 

     

                  Uczniowie klas starszych obejrzeli przedstawienie w ramach projektu iTeatr Spektakl Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku pt. "Fahrenheit", fascynującą opowieść o­ wybitnym gdańszczaninie, który wynalazł termometr rtęciowy i­ stworzył skalę temperatur do dziś stosowaną w­ Stanach Zjednoczonych i­ Wielkiej Brytanii.

 

red.admin

"Warszawska Syrenka"
  W dniu 26.03.2019r. w Miejskim Domu Kultury w Mławie odbył się 42 konkurs recytatorski "WARSZAWSKA SYRENKA" na szczeblu powiatowym. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. VIII Izabela Pętlicka. 
   Konkurs odbył się w podziale na trzy grupy wiekowe: kl. 0- III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII i gimnazjaliści. Nasza reprezentantka wystąpiła w tej najstarszej grupie wiekowej z wierszem Danuty Wawiłow pt. "Wędrówka", konkurując z piętnastoma innymi uczestnikami.
          Serdecznie gratulujemy Izie pięknego i wzruszającego występu.
red. I. Sosińska
Pokaz karate

                W dniu 22 marca br. w ramach akcji „Nie czekaj na superbohaterów obroń się sama” odbyły się zajęcia prowadzone przez karateków i profesjonalnych zawodników MMA (Mieszanych sztuk walki). Pokaz karate w wykonaniu Małgorzaty Ubowskiej i Kamila Bazelaka cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

red. admin

Powitanie WIOSNY

Szkolne obchody Dnia Wiosny połączone były ze Światowym Dniem Poezji. W klasach młodszych czytano poezję Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci wcielały się w postać głównego bohatera poprzez charakteryzację (przebranie). Zaprezentowano inscenizację pt. "Nadchodzi wiosna". Następnie odbyły się konkursy wiosenne: rebusy i zagadki przygotowane przez Samorząd Uczniowski.

  W klasach IV - VIII odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których uczniowie wykonywali klasowe palmy. Po nich miały miejsce zajęcia związane z Dniem Poezji - warsztaty poetyckie prowadzone przez panie polonistki. Wiersze powstawały z tytułów starych gazet, starsi uczniowie pokusili się o uzupełnianie ich treści o swe pomysły. Wiersze z odzysku zostały wywieszone na górnym korytarzu. Uczniowie zaprezentowali swoje utwory społeczności szkolnej. Tego dnia odbyły się także konkursy "Jaka to melodia?", kalambury z przysłowiami oraz pokaz wiosennej mody "męskiej". Wiosnę powitaliśmy na wesoło!

 

red. admin

 

zobacz zdjęcia wiosna 

zobacz zdjęcia poezja 

Wycieczka do Trójmiasta

    Dnia 15 marca w piątek uczniowie klas IV - VIII wyjechali do Trójmiasta. Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w warsztatach filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pozostali uczniowie zwiedzali wystawy m. in. hydroświat, drzewo życia, niewidoczne siły w Centrum Nauki "Eksperyment" w Gdyni. Kolejnym punktem programu był spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz zwiedzanie Daru Pomorza i ORP Błyskawica. Uczniowie wjeżdżali kolejką na punkt widokowy na Kamiennej Górze, skąd obserwowali panoramę miasta Gdyni oraz Morze Bałtyckie. Następnie przejechaliśmy do Gdańska na spacer bulwarami nad Motławą, ulicą Długą. Zwiedzaliśmy Dwór Artusa, Fontannę Neptuna oraz Starówkę. Ostatnią atrakcją był seans filmowy "Jak wytresować smoka?".

      Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

 

 

red. M. Wiśniewska 

 

zobacz zdjęcia

Dzień Matematyki 2019

    W dniu 12 marca obchodziliśmy Święto Matematyki, a dokładniej Dzień Matematyki. Wydarzenie tego typu w Polsce narodziło się 12 marca 2014 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve (patron merytoryczny e-math.pl). "Dzień Matematyki stworzyliśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki...https://dzienmatematyki.pl ". Tegoroczne hasło to "Matematyka dzika", czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Uczniowie pod opieką nauczycieli pracowali metodą projektu. Przygotowali potrzebne materiały do zajęć, zebrali dane dotyczące cen wykorzystywanych produktów i przedstawili je w formie tabeli. 

    Wykonano następujące prace: punkt przedszkolny, oddział 0, kl. I i II - zwierzęta z figur geometrycznych, "tangramowe zwierzaki", "zwierzęta na walcu", kl. IV owocowe jeże - ważenie i zamiana jednostek masy, a także "papierowe kwiaty na okrągło", kl. V - owocowa sałatka - liczenie kosztów przygotowania, kwiaty z papieru/ figury przestrzenne ze słomek, kl. VI - owocowa sałatka - koszty zakupu, owocowe jeże - ważenie oraz zamiana jednostek masy, kl. VII i VIII - kwiaty na ostro z siatek ostrosłupów. Efekty prac uczniów zaprezentowano w formie wystawki. Po zajęciach warsztatowych odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny "Matematyka dzika" dla klas IV - VIII. Zadania były ściśle związane z przyrodą. Należało wykazać sie przede wszystkim logicznym myśleniem, a także umiejętnością odczytywania informacji z wykresów. Po każdym zadaniu przedstawiana była ciekawostka przyrodnicza https://animalistka.pl/. Wyniki rozgrywek przedstawiaja się następująco: I miejsce - kl. VI, II miejsce - kl. VIII, III miejsce - kl. V, IV miejsce - kl. IV i V miejsce - kl. VII.

    Zwieńczeniem Święta Matematyki było wręczenie dyplomów i upominków dla każdej klasy za aktywny udział w Dniu Matematyki oraz nagrodzenie zwycięzców konkursu. Nagrody ufundowała Rada Rodziców, którą reprezentowała Pani Ewa Zakrzewska. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom za zaangażowanie i współpracę podczas organizacji tego wydarzenia.

 

red. koordynator szkolny M. Zasina

zobacz zdjęcia

Szkolne Konkursy

W dniu 6.03.2019r. odbyły się dwa szkolne konkursy:  „Piękne czytanie” i „Czytanie ze zrozumieniem” przygotowane przez Monikę Jastrzębowską i Izabelę Sosińską, które miały na celu propagować czytelnictwo wśród naszych uczniów.

                 Wszystkich zgromadzonych przywitała uczennica Wiktoria Tyl, która przytoczyła słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.  To hasło stało się myślą przewodnią konkursów, w których uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych (kl. I-IV i kl. V-VIII).

Wszyscy wiemy jak ważną rolę odgrywa literatura w życiu człowieka, dlatego musimy ją pielęgnować i propagować  szczególnie w młodym pokoleniu.

Tak też się stało w dniu dzisiejszym, gdzie w atmosferze życzliwości i serdeczności upłynął nam miło czas na spotkaniu z książką.

Po zaprezentowaniu swojej wiedzy i umiejętności, wśród uczestników zostali wyłonieni zwycięzcy.

                                                                                                             

 

Laureatami konkursu „Piękne czytanie” zostali:

KL. I - IV

I miejsce - Aleksandra Szymańska

II miejsce - Aleksandra Sieradzka

III miejsce - Aleksandra Góralska

KL. V - VIII

I miejsce - Izabela Pętlicka

II miejsce - Gabriela Kocot

III miejsce - Nikola Meredyk

Laureatami konkursu „Czytanie ze zrozumieniem” zostali:

Kl. I - IV

I miejsce - kl. IV (Julia Zawierucha, Maja Wierzbicka, Patryk Tyl)

II miejsce - kl. I (Martyna Kędzierska, Lena Kurysz, Lena Tyl)

III miejsce - kl. II (Zuzanna Orłowska, Karolina Jaszczerska, Tomasz Bogucki)

Kl. V - VIII

I miejsce - kl. VI (Aleksandra Orkwiszewska, Kacper Wydurski, Wiktor Orłowski)

II miejsce - kl. VIII (Kinga Kołakowska, Wiktoria Tyl, Kuba Latuszek)

III miejsce - kl. VII (Oliwia Sieradzka, Nikolas Lesisz, Dominik Brzeziński)

Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki ufundowane przez Radę Rodziców, a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w poszczególnych konkursach.

                 Na zakończenie spotkania  zadeklamowała wiersz Hanny Łochockiej pt. „Przyjaciel na całe życie” uczennica kl. VIII, laureatka I miejsca gminnego konkursu „Poezji Patriotycznej”  oraz uczestniczka tegorocznego konkursu „Warszawska Syrenka” Izabela Pętlicka.

 

red. Izabela Sosińska

zobacz zdjęcia

Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniu 22 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Łokietka w Uniszkach Zawadzkich został zorganizowany Dzień Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach informatyki uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film pt."Gdzie jest Mimi?", którego celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji oraz roli świadków związanych z cyberprzemocą. Uczniowie również posłuchali piosenki pt. "Przytul hejtera”. Na koniec zajęć każdy uczeń na tablicy multimedialnej odpowiadał na pytanie wylosowane przez 'sieciomat losujący' o bezpieczeństwie w internecie.

 

red. A. Hausman

Rozstrzygnięcie konkursu "Król Władysław Łokietek - patronem naszej szkoły"

 

Wyjazd klasy I i II do MDK w Mławie

 

 

Udział w przedstawieniu profilaktycznym pt. "Dwa skrzaty, dwa światy" z programu - Żyj i baw się w trzeźwości bez przemocy w rodzinie

Bezpieczne ferie

Zimowe ptakoliczenie

25 stycznia 2019 r. uczniowie klasy I, II i IV  wspólnie z wychowawcami wyruszyli na zimowe liczenie ptaków. Spacer obejmował teren przy szkole, pobliskie pola oraz skraj lasu. W czasie obserwacji zauważono wiele gatunków ptaków. Najliczniejszą grupę stanowiły: kawki – 68 sztuk, sikorka bogatka - 29, wróbel – 18, sierpówka – 16, grzywacz - 12, sikorka modraszka – 12, mazurek - 10, sroka – 6, sójka – 4, szczygieł – 2.

W czasie wycieczki uczniowie uzupełniali również pokarm dla ptaków wsypując zboże do „Ptasiej stołówki”.

red. M. Curyło

Poszukiwacze autorytetów

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

 

 

 
             W dniu 21.01.2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Nasi seniorzy mogli podziwiać swoje wnuczęta podczas występów artystycznych. Grupy przedszkolne oraz kl. I i II przygotowały piękną część artystyczną, w której zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Uczennice z klas starszych zatańczyły dla swoich babć taniec, który rozbawił niektórych gości do łez. Na koniec uroczystości dziadkowie w ramach podziękowania przygotowali słodki poczęstunek. 

 

zobacz zdjęcia

Dzień Popcornu

 

              

                      Popcorn - to prażona kukurydza, przekąska z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy, co powoduje ich „spuchnięcie” i wyrzucenie z wnętrza miękkiej, chrupiącej, białkowo-skrobiowej masy. 19 stycznia przypada Dzień Popcornu. Pani Jowita Fijałkowska - nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Mławie oraz uczniowie popularnej wśród naszych wychowanków szkoły zorganizowali Dzień Popcornu. Prażenie kukurydzy było znane już wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e.

                        Prażona kukurydza jest niskokaloryczna, pod warunkiem że nie łączymy spożywania ze słodkimi gazowanymi napojami.

red. admin

"Starszy kolego przeczytaj mi coś fajnego"

W grudniu w ramach innowacji  rozpoczętej przez bibliotekę „Starszy kolego przeczytaj mi coś fajnego” , uczniowie z klasy IV czytali książki młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola, klasy I i II. Uczniowie chętnie słuchali starszych kolegów i koleżanek, odpowiadali na pytania dotyczące treści utworów. Wychowawcy wykonali albumy z prac plastycznych uczniów  do wysłuchanych przez nich książek. Prace dzieci zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.

Starszym kolegom dziękujemy i zapraszamy chętnych do kolejnego czytania!

 

red. M. Jastrzębowska

 

 zobacz zdjęcia 

Grupa Zalewski Patrol

Jasełka 2018

W klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie, którzy pod okiem Pani katechetki Małgorzaty Gogolewskiej przygotowali część artystyczną. Artyści sprostali zadaniu i w piekny sposób przedstawili wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, jednocześnie ukazując sens Świąt w dzisiejszych czasach. Wspólny śpiew kolęd zakończył występ. 

 

 zobacz zdjęcia 

red. admin

Mój przyjaciel miś - zajęcia otwarte w przedszkolu

 W dniu 14 grudnia w Punkcie przedszkolnym i oddziale „0” p. Monika Jastrzębowska i p. Marta Nowakowska  zorganizowały zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci pt. „Mój przyjaciel miś”. Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym dzieci. Następie jedna z mam  p. Ewelina Bogucka przeczytała dzieciom wiersz. W kolejnej części  dzieci wraz z rodzicami przystąpili do prac plastycznych w grupach - ich zadaniem było pokolorować misia na dużym arkuszu papieru i nadać mu imię. Wszystkie prace zostały zaprezentowane i omówione wspólnie z uczestnikami spotkania. Po wykonaniu prac przedszkolaki i ich rodzice wzięli udział w zabawach ruchowych przy muzyce. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pierniczkami. Czas upłynął nam w bardzo miłej atmosferze.   

     Bardzo dziękujemy rodzicom za udział w zajęciach, zaangażowanie i bardzo dobrą współpracę.

 

                                                                                                Wychowawcy:

                                                                                                                Monika Jastrzębowska,

                                                                                                           Marta Nowakowska

 

zobacz zdjęcia 

Red. Monika Jastrzębowska, Marta Nowakowska

Wycieczka przedszkolaków

11 grudnia 2018r. dzieci z  Punktu przedszkolnego i oddziału „0” wraz z rodzicami wzięły udział w wyciecze do WARMIOLANDII i PAPUGARNI w Olsztynie.

      Warmiolandia dała dzieciom bardzo dużo fajnej zabawy. Mogły korzystać z licznych ścieżek, kładek, przejść położonych na 3 poziomach. Była tam również wbudowana w konstrukcję trampolina, na której mogły wykonywać przeróżne akrobację. Miały okazję również postrzelać z armatek pneumatycznych. W sali zabaw znajdowała się  duża kolorowa karuzela z kokosami. Wielkim  zainteresowaniem cieszyła się  3 torowa, duża zjeżdżalnia, zjeżdżalnia tubowa oraz zjeżdżalnia która miękko kończyła się w kolorowych piłkach.

     Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Papugarnię. Każdy uczestnik otrzymał kubeczek z pokarmem, aby  mieć możliwość nakarmienia i zwabienia papugi. Wszyscy byli zafascynowani kolorowymi ptakami. Bardzo bliski kontakt z papugi dał dzieciom wielką radość. Ptaki  siadały im na ręku, ramieniu, plecach. Mogły same poczęstować je pokarmem.

    Dzieci będą długo wspominać tak fajną wycieczkę.

 

zobacz zdjęcia 

Red. Monika Jastrzębowska, Marta Nowakowska

Godzina Kodowania 2018

           Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. O wielkiej popularności tego środowiska łamigłówek i aktywności w Polsce mogą świadczyć zamieszczone poniżej statystyki.

          7  grudnia nauczyciele w oddziałach przedszkolnych i w kl. I, II zorganizowali Godzinę Kodowania wraz ze swymi uczniami. Na kartach pracy odkrywali zakodowane obrazki. Ćwiczenie rozwijało myślenie przestrzenne, dobór kolorów, uczyło odpowiedzialności za wykonanie pracy.

 

 

 

red. admin

Dzień zdrowego żywienia w przedszkolu

W dniu 4 grudnia w Punkcie przedszkolnym i oddziale „0” p. Monika Jastrzębowska i p. Marta Nowakowska  zorganizowały zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci pt. „Wiem co jem”. Celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez uświadamianie wartości prawidłowego odżywiania się, spożywania wartościowych produktów dla harmonijnego rozwoju całego organizmu człowieka.  Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym dzieci. Następie p. Justyna Koronowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mławie,  na podstawie TALERZA ZDROWIA przekazała zebranym swoją wiedzę i udzieliła wielu cennych wskazówek dotyczących prawidłowego odżywiania. Po wiedzy teoretycznej przedszkolaki i ich rodzice wykonali plakaty związane tematycznie ze zdrowym odżywianiem. Następnie dzieci wraz z rodzicami przystąpiły do wykonania zdrowych sałatek i kanapek. Na wspólną degustację zostali zaproszeni uczniowie z klasy I i II i ich wychowawcy. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

 

 zobacz zdjęcia

Red. Monika Jastrzębowska, Marta Nowakowska

Żywa lekcja historii

"Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości"

 

 

             Spektakl przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej spotkał się z zainteresowaniem. Pokaz obejmował prezentację mundurów, uzbrojenia. Uczniowie odgrywali scenki i wcielali się w poborowych, odpowiadali na pytania rekonstruktorów. Mogli podziwiać walkę na szable. W konkursie wiedzy z historii wykazali się znajomością dat i zdarzeń. Uczniowie dziękują sponsorom za sfinansowanie żywej lekcji historii, czyli radzie rodziców.

 

zobacz zdjęcia

red. admin

Wyjazd na basen
W dniu 4.12.2018 r. uczniowie kl. IV-VIII świętowali Mikołajki w nietypowy sposób. Wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na krytą pływalnię w Mławie. Pod okiem instruktorów szlifowali swoje zdolności pływackie, a w czasie wolnym relaksowali się na zabawach w wodzie.
Po wyczerpujących zajęciach pojechali na ciepły posiłek do lokalnej pizzerii. Po miłym i aktywnie spędzonym dniu wrócili z uśmiechem na ustach do szkoły.
red. I. Sosińska
„Starszy kolego przeczytaj mi coś fajnego”


            

         30.11.2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie innowacji „Starszy kolego przeczytaj mi coś fajnego”, która będzie realizowana do końca maja 2019r.. Nowatorski charakter innowacji polega na propagowaniu  czytelnictwa wśród uczniów oraz integracji uczniów starszych z dziećmi młodszymi.

Celem innowacji jest:

  1. Kształtowanie kultury czytelniczej młodego człowieka.
  2. Uwrażliwianie na piękno literatury dziecięcej.
  3. Poszerzanie wiedzy o świecie.
  4. Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju.

    Innowacja skierowana jest do przedszkolaków i uczniów klasy I i II. Autorem innowacji jest nauczyciel bibliotekarz p. Monika Jastrzębowska. Realizatorami są wychowawcy: punktu przedszkolnego p. Monika Jastrzębowska, oddziału „0” p. Marta Nowakowska, klasy I p. Marianna Gumienna, klasy II p. Małgorzata Curyło, nauczyciele języka polskiego w klasach IV-VIII p. Dorota Skrobińska  i p. Izabela Sosińska oraz starsi uczniowie z klas IV-VIII, którzy raz w tygodniu w czasie godzin wychowawczych będą czytać książki młodszym dzieciom. Książki będą wybierane wspólnie z bibliotekarzem z Listy książek nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Głośne czytanie młodszym  umożliwi m. in. doskonalenie umiejętności słuchania czytanego tekstu, skupiania uwagi, wzbogacanie słownictwa, uczenie się interpretacji przeczytanego tekstu, poszerzanie wiedzy o świecie, wyrabianie nawyku poszanowania książki i dbania o nią, uczenie się sposobów rozwiązywania problemów, konfliktów, budowanie bliskich więzi z rówieśnikami i ze starszymi kolegami. Efektem podejmowanych działań będzie przekonanie się uczniów, że czytanie jest pasjonujące, może dać ogromną radość i pozostawić cudowne wspomnienia.

       Nauczyciele języka polskiego w klasach starszych będą współpracować z autorem innowacji w zakresie przygotowania chętnych uczniów z klas starszych  do czytania młodszym oraz  będą czuwać nad harmonijnym przebiegiem spotkań. Wychowawcy PP, oddziału „0” i klasy I i II  będą współpracować w organizacji spotkań czytelniczych oraz raz w miesiącu wykonają z dziećmi album z prac plastycznych uczniów  do wybranej przez nich książki i zaprezentują go na gazetce szkolnej.

           Już pierwszego dnia innowacji  pani Izabela Sosińska w bajkowym stroju przeczytała dzieciom wybrane fragmenty z książki  pt. „Kacperiada”  Grzegorza  Kasdepke. Dzieci były bardzo zaangażowane, chętnie odpowiadały na pytania.  Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

zobacz zdjęcia

Monika Jastrzębowska

Spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Brykczyńskim

 

               W poniedziałek 26 listopada 2018r. w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wieczfni Kościelnej,  w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z panem Marcinem Brykczyńskim  pisarzem i tłumaczem książek dla dzieci, np.: Jak się nie bać ortografii?, Czarno na białym i biało na czarnym, Ni pies, ni wydra, Skąd się biorą dzieci?, Co się kryje w sercu na dnie  i wielu innych. Spotkanie autorskie poprowadziła p. Monika Jastrzębowska nauczyciel bibliotekarz. Prowadząca powitała wszystkich zaproszonych gości, przedstawicieli rodziców oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna  – występ dzieci z przedszkola i oddziału „0” przygotowanych przez p. Martę Nowakowską i p. Monikę Jastrzębowską. Po części artystycznej nadszedł czas na wystąpienie głównego gościa p. Marcina Brykczyńskiego. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań do autora i otrzymania jego autografu. Na pamiątkę spotkania dzieci z przedszkola i oddziału „0” oraz uczniowie kl. I, II, IV wręczyły autorowi albumy wykonane z własnoręcznie wykonanych prac plastycznych do wybranych książek autora. Spotkanie było bardzo inspirujące. Wspólnie spędzony czas upłynął w niezwykle miłej atmosferze.

 

 

 

zobacz zdjęcia

red. M. Jastrzębowska

Dzień Piżamy

 

 

      16 listopada 2018 r. Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Piżamy. Przebranie nie przeszkodziło nam w spełnianiu codziennych obowiązków uczniowskich. Mieliśmy ogromną satysfakcję, że większość uczniów sprostała wyzwaniu i potrafiła się wyśmienicie bawić.

 

 

 zobacz zdjęcia

admin

Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

 

Spotkanie z leśnikiem

15 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Dwukoły - P. Mileną Ploną. Na początku uczniowie przedstawili krótką część artystyczną. Następnie prowadząca opowiedziała o pracy i zawodzie leśnika. Zwróciła uwagę na  ubiór służbowy - "codzienny" i "świąteczny". Wskazała także, jakie czynności wykonuje leśnik (m.in opiekuje się zwierzętami i roślinami, chroni lasy). W ciekawy i obszerny sposób P. M. Plona zapoznała uczestników z rodzajami ptaków występujących w naszym otoczeniu oraz ze sposobami ich dokarmiania. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli Pani leśnik prace plastyczne pod tytułem "Las".  

Następnie Pani leśnik spotkała się z uczniami klas IV - VIII. Opowiadała jak zdobyć zawód leśnika oraz przedstawiła swoją pracę wykorzystując prezentację multimedialną. Uczniowie zadawali pytania związane z tematem spotkania. Na koniec Pani leśnik wręczyła nagrodę za zebranie największej ilości kasztanów dla leśnych zwierząt.

Dziękujemy za ciekawe i wyczerpujące przybliżenie zawodu leśnika!

red. M. Curyło i admin

 

Szkolne obchody Święta Niepodległości

 

Rekord dla Niepodległej

              

              9 listopada 2018 roku o symbolicznej godzinie 11.11 biliśmy rekord Polski w jednoczesnym śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego". W bardzo uroczystym nastroju odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu. Spotkanie uświetnił występ recytatorski naszej uczennicy Izabeli Pętlickiej, która zaprezentowała wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o fladze". Izabela dzień wcześniej uzyskała 1. miejsce w konkursie recytatorkim poezji patriotycznej. Konkurs na szczeblu gminnym zorganizowała Szkoła Podstawowa w Windykach. 

red.admin

100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

 

        Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycielki geografii pani Katarzyny Rejniak przystąpili do akcji wymiany pozdrowień od szkół z Polski z okazji odzyskania niepodległości. Wprawdzie nie zgromadzili 100 kartek, ale dzięki akcji uczniowie poznali miasta, miasteczka i wioski, o których wcześniej nie słyszeli. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, ponieważ każdy z uczniów wysłał kartkę pocztową do wybranej szkoły z listy.

red. admin

Śniadanie daje moc

8 listopada 2018 r. w klasie pierwszej i drugiej odbyły się w ramach programu „Śniadanie Daje Moc” wspólne zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami. W tym dniu przygotowaliśmy kolorowe i smaczne kanapki oraz pyszne soki ze świeżych owoców. Podczas spotkania podkreślono znaczenie warzyw i owoców w codziennym jadłospisie oraz higienę i kulturę  spożywania wspólnych posiłków. Nasza szkoła jest jedną z 8677 szkół, które podjęły to zadanie. Najważniejsze cele programu to: zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

Dziękujemy RODZICOM za pomoc w wykonaniu tego zadania.

red. M. Curyło


 

 

           

Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej
W dniu 7.11.2018 r. w Szkole Podstawowej w Windykach odbył się Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej. 
Wzięło w nim udział jedenastu uczniów ze szkół podstawowych z Windyk, Wieczfni Kościelnej i Uniszek Zawadzkich.
Naszą szkołę reprezentowała Maja Wierzbicka z kl. IV i Izabela Pętlicka z kl. VIII.
Maja wystąpiła z wierszem Czesława Janczarskiego pt. "Co to jest Polska", Iza natomiast wyrecytowała "Pieśń o fladze" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni poprzez wręczenie dyplomów i drobnych upominków. 
Pierwsze miejsce zajęła Izabela Pętlicka, która swoją interpretacją wywołała wzruszenie wśród uczestników i jurorów.
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantkom.
red. I. Sosińska
BĄDŹ ŚWIADOMY - WALCZ ZE SMOGIEM

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do XVI edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego -  „Bądź świadomy – walcz ze smogiem”. Głównym celem tego zadania było zwiększenie świadomości wśród uczniów na temat zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego oraz podejmowanie działań antysmogowych. 29 października 2018 r Szkolna Komisja Konkursowa wytypowała pracę ucznia klasy I – Bartłomieja Kaszuby do etapu regionalnego. Praca wykonana w formie plakatu z hasłem została przesłana do Delegatury w Ciechanowie.   

 

 

red. M. Curyło

Poznajemy zwyczaje innych krajów

Dnia 31 października w naszej szkole odbył się konkurs halloweenowy. Polegał on na tym, aby po 2 osoby z każdej klasy zostały pomalowane (jedna śmieszne a druga strasznie). Wszyscy podjęli się tego wyzwania i totalnie wszystkich zachwycili.

Zwycięzcami w kategorii "straszne" byli: 

Aleksandra Wasiłowska, Kacper Tyl, Nikola Brzezińska.

W kategorii "śmiesznych" zwyciężyli: 

Mateusz Sztybór, Kinga Kołakowska, Patryk Tyl. 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie za rok. 

red. Wiktoria Tyl

 

Pasowanie na uczniów

19 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania uczniów klasy I. Po krótkim powitaniu zgromadzonych gości zaśpiewano hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie klasa druga przeprowadziła pierwszoklasistom test wiadomości i umiejętności z zakresu wiedzy o Polsce, bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz zasad dotyczących prawidłowych zachowań w czasie przerw lekcyjnych. Pierwszaki odpowiadali znakomicie. Świetnie prezentowali się także w czasie odpowiedzi na pytania zadawane przez Samorząd Uczniowski. Bardzo ważną chwilą było ślubowanie i przyjęcie uczniów przez P. dyrektor Dorotę Skrobińską. Do grona uczniów SP w Uniszkach Zawadzkich przyjęto 9 uczniów. Występy artystyczne nagrodzono gromkimi brawami. Uczniowie otrzymali upominki od Rady Rodziców i SU. Rodzice pierwszoklasistów przygotowali słodki poczęstunek. Uroczystość upłynęła w miłej atmosferze. 

 

 

 zobacz zdjęcia

 

red. M. Curyło

Europejski Tydzień Kodowania 6 - 21 X 2018

          Już po raz kolejny w naszej szkole zorganizowaliśmy wydarzenie w ramach Code Week. Koordynator szkolny p. M. Zasina zgłosiła inicjatywę przeprowadzenia zajęć z kodowania i programowania przez nauczycieli. Uczyliśmy się poprzez gry i zabawy jak kodować. Stawialiśmy pierwsze kroki z programowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale również matematyki, języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej czy zajęć świetlicowych. Młodsi uczniowie zaczynali od kodowania "na dywanie", dzięki specjalnie przygotowanym przez nauczycieli planszom, znakom i kodom. Starsi korzystali m. in. z gier dostępnych na stronie http://koduj.gov.pl/  lub sami kodowali zadania dla innych uczniów. 

 

 

Uczniowie kl. VI na języku polskim użyli Szyfru Cezara. Jest bardzo prostym szyfrem podstawieniowym. Szyfry podstawieniowe polegają na zastępowaniu znaków tekstu jawnego innymi znakami przez co zawarta w tekście informacja staje się nieczytelna dla osób niewtajemniczonych. Współcześnie szyfrowanie stanowi jedną z najważniejszych dziedzin informatyki – to dzięki niej stał się możliwy handel w Internecie, funkcjonują banki ze zdalnym dostępem do kont, powstał podpis elektroniczny oraz bezpieczne łącza transmisji danych.

 

Uczniowie pracowali ze słownikami frazeologicznymi. Szyfrowali związki frazeologiczne i deszyfrowali. Zadaniem uczniów było wyjaśnianie znaczenia związków.

 

 

Klasa V na języku polskim utrwalała wiadomości o poznanych częściach mowy. Na zajęciach zostały wykorzystane karty pracy z zakodowanym obrazkiem. Każda część mowy miała swój kolor. Było to pracochłonne zadanie, ale warte efektu końcowego.

 

 red. admin

XIV Kampania Białych Serc

Od 12 do 21 października trwała XIV Kampania Białych Serc - europejski solidarny protest przeciwko narkotykom i przemocy. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem "100% dla życia". Głównym organizatorem kampanii jest Grupa Zalewski Patrol, organizatorem w naszej gminie - GOPS w Wieczfni Kościelnej. Jak co roku udekorowaliśmy okna szkoły białymi sercami symbolizującymi wolność naszych serc od uzależnień. Uczniowie klas I - VIII wzięli udział w konkursie plastycznym dotyczącym profilaktyki uzależnień. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia ukazujące szkodliwość nadużywania napojów energetyzujących i alkoholu. W piątek 19 X odbył się "Marsz Białych Serc". Z białymi balonami i okrzykami "Stop narkotykom" przeszliśmi ulicami Uniszek Zawadzkich. Następnie zapaliliśmy znicze ustawione w kształcie serca i minutą ciszy uczciliśmy tych, którzy skończyli tragicznie uzależniając się od narkotyków. Na koniec zwycięzcom konkursu wręczono nagrody. Gratulujemy!

 

 

 

red. admin

Obchody Dnia Papieskiego

W dniu 16 października obchodziliśmy 40. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Uczniowie klas starszych pod okiem Pani katechetki Małgorzaty Gogolewskiej przygotowali część artystyczną upamiętniającą wybór Polaka Karola Wojtyły na Papieża. Występ zawierał także wątek patriotyczny związany z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości Polski oraz wątek wychowawczy, uczący szacunku i wdzięczności dla rodziców.

 

red. admin

Dzień Edukacji Narodowej

15 października uczniowie pamiętali o swoich nauczycielach, pracownikach obsługi i administracji oraz emerytowanych pracownikach szkoły. Odbył się uroczysty apel przeplatany zabawnymi scenkami z życia szkoły.

W murach szkoły gościliśmy Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna Pana Jana Wareckiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Sieńskiego. Pani Dyrektor Dorota Skrobińska otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna z rąk Pana Wójta oraz życzenia i kwiaty dla Rady Pedagogicznej. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała Pani Monika Rudzińska oraz Pani Anna Mergalska. Gratulujemy!

 

red. admin

Europejskie Dni Ptaków
5 października 2018 r. w ramach Europejskich Dni Ptaków przedszkolaki oraz uczniowie klasy I ,II i IV naszej szkoły wyruszyli w teren. Zwartą grupą wspólnie z wychowawcami obserwowali gołym okiem, a także przez lornetki różne gatunki ptaków. Spacer obejmował okolicę szkoły oraz pobliskie pola. W sumie zaobserwowano 222 sztuki. Najliczniej spotkane to: wróble - 90, kawki - 30, gołąb (sierpówka) - 25, mazurek - 20, sroki - 18, gołąb grzywacz - 15.
Wyniki z obserwacji zostaną przekazane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.  
red. M. Curyło
Pomoc dla leśnych zwierząt
4 października 2018 r. nasza szkoła zakończyła akcję zbierania kasztanów, żołędzi i kukurydzy dla leśnych zwierząt. Zgromadzone zapasy odebrała Pani leśnik - Milena Plona z Nadleśnictwa Dwukoły. Przysmaków dla zwierząt przyniesiono bardzo dużo, najwięcej - Szymon Zakrzewski i Wiktoria Zakrzewska (ponad 200 kg).
W nagrodę za " dary jesieni" Pani leśnik przekazała uczniom foldery -" Nadleśnictwo Dwukoły", " Niech żyje Puszcza " oraz linijki i zakładki do książek. 
red. M. Curyło
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła zgłosiła się do akcji jako Organizator Lokalny pod kierownictwem p. dyrektor Doroty Skrobińskiej i szkolnego koordynatora p. M. Zasiny. Wszystkich szkół biorących udział w ŚDTM było w tym roku 4579. Coroczne wydarzenie ma na celu przypomnienie tabliczki mnożenia w atrakcyjny sposób. W tym dniu każda osoba, która pisemnie odpowiedziała na 5 pytań z losu otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Następnie odbył się Szkolny Konkurs Tabliczki Mnożenia podczas którego uczestnicy zmagali się z łamigłówkami matematycznymi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki od szkolnego koordynatora akcji.

red. admin

Przedstawienie "Lusterko"

26 września uczniowie brali udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Lusterko". Głównym celem spektaklu było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest inny, co nie znaczy gorszy. Należy zawsze szanować drugiego człowieka. Nikogo nie można źle traktować z tego powodu, że różni się od innych. Była to lekcja tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

 

 

red. admin

Wycieczka do Olsztyna

 

 

 

Wyjazd uczniów klasy I i II do MDK w Mławie

Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznych pt. ,,Magiczny Świat Bajek". Utrwalali sobie zasady zdrowego stylu życia, zasady właściwych i bezpiecznych zachowań w różnych miejscach i sytuacjach. 

 

 

red. M. Gumienna

Uczestnictwo w gminnym spotkaniu klas I na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego

Pierwszoklasiści w formie artystycznej przedstawili zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Następnie uczniowie otrzymali gadżety (odblaski), które wręczył Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna oraz przedstawiciel Ruchu Drogowego w Ciechanowie. Poza klasami I w spotkaniu brali udziaqł uczniowie klas najmłodszych, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Szkołę w Uniszkach Zawadzkich reprezentowała kl. I i II wraz z wychowawcami: p. M. Curyło i p. M. Gumienną oraz p. dyrektor Dorotą Skrobińską.

 

 

 

zobacz zdjęcia

red. M. Gumienna

Akcja - segregacja

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie świata – Polska”. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

- Zanim ruszyliśmy w teren uczyliśmy się jak segregować śmieci: co należy wrzucać do poszczególnych worków (pojemników), a czego nie należy. Wiadomości pozyskaliśmy ze strony http://naszesmieci.mos.gov.pl/. Później przyszedł czas na praktykę. Wyposażeni w worki do segregacji sprzątaliśmy okolice szkoły, w szczególności teren leśny. Śmieci było więcej niż się spodziewaliśmy. Teraz z segregacją nie mamy już trudności. 

SEGREGACJA - ważna sprawa!

To nietrudne, to zabawa:

w żółty - plastik, w zieleń - szkło,

w błękit - papier, ot i co. 

By porządek wokół mieć

trzeba tylko chcieć!

 

red. i fot.  M. Zasina

 

Dzień Pieczonego Ziemniaka

20 września uczniowie klas: PP, 0, I i II ze swymi rodzicami i nauczycielami obchodzili Dzień Pieczonego Ziemniaka. Odbyły się: gry, konkursy, zabawy przy muzyce, ognisko (pieczenie ziemniaków i kiełbasek).

 

 

 

zobacz zdjęcia

Dożynki gminno-parafialne w Wieczfni Kościelnej

Spotkanie z policjantem

           W dniu 7 września odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z dzielnicowym z Posterunku Policji Wieczfnia Kościelna - st. asp. Tomaszem Karpińskim. Tematyka pogadanki dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym bezpiecznych zachowań przy przejściach dla pieszych oraz podczas jazdy na rowerze.

       Pan dzielnicowy przypomniał o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, a także o konieczności posiadania karty rowerowej w przypadku dojeżdżania do szkoły rowerem. Przestrzegał przed niszczeniem mienia szkolnego i innymi przejawami wandalizmu. Podczas rozmów z uczniami zwrócił uwagę na kulturę zachowania i okazywanie szacunku starszym. Spotkania z policjantem wspierają szkołę w realizacji działań wychowawczo - profilaktycznych szkoły.

Dziękujemy za troskę o nasze bezpieczeństwo!

 

red. admin

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )