Lokietek

przy_lokiet      
Nasza szkoła
Punkt Przedszkolny
Archiwum

Aktualności roku szkolnego 2016/2017

Szkolenie nauczycieli

 

                  Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Mławie przeprowadziła 6 czerwca 2017 r. szkolenie z prewencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa w szkołach. Szkolenie przeprowadził z-ca Komendanta Powiatowego Zbigniew Kąpiński.

red.admin

Międzyszkolne zawody sportowe

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Warszawy

 

            W dniu 05.06.2017 r. uczniowie klas III-VI wraz z opiekunami: Agnieszką Hausman, Małgorzatą Wiśniewską oraz Marianną Gumienną wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem był niecodzienny i pełen wrażeń spacer przez przepastne korytarze gmachu Polskiego Radia. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienne funkcjonowanie redakcji. Dzieci obserwowały "na żywo" pracę redaktorów, realizatorów i pracowników obsługi technicznej. Uczniowie odwiedzili studio nagraniowe, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił za mikrofonem. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Hangarze 646- parku trampolin. Profesjonalna obsługa wprowadziła uczniów w temat, pokazała film instruktażowy. Dzieci rozpoczęły od rozgrzewki, a następnie próbowały swoich umiejętności w skokach na trampolinach, w grze w zbijaka na trampolinach, skokach przez przeszkody z odbicia, wsadzać piłkę do kosza po odbiciu z trampoliny. Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało wszystkim wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili również Stadion Narodowy, weszli na najwyższy punkt widokowy, z którego zobaczyli Warszawę. Był również czas na pamiątki i posiłek.

red. Agnieszka Hausman

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Płocka

 

     2 czerwca 2017 r. uczniowie klas - 0 , II i III pojechali na wycieczkę do Płocka. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie ogrodu zoologicznego, w którym dzieci zobaczyły zwierzęta znane i mniej znane, duże i małe oraz dzikie i udomowione. Po dość długim spacerze rozpoczęło się zwiedzanie miasta z Ciuchci Tumskiej. Ten rzadko spotykany pojazd bardzo się podobał zwłaszcza, że można  podziwiać wiele ciekawych miejsc Płocka siedząc wygodnie w wagonikach kolejki. Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle - królowej rzek Polski. Na pokładzie statku przewodnik opowiedział historię o Wiśle. Uczniowie słuchali także piosenek żeglarskich. Na wycieczce nie zabrakło czasu na zakup pamiątek  oraz na  posiłek w Macdonaldzie. Plan wycieczki zrealizowano w 100% . Dzieci wróciły pełne wrażeń z nowymi doświadczeniami i wiedzą.

zobacz zdjęcia

red. M. Curyło

Ogólnopolska akcja czytania książek

 

 

Festiwal nauki

        26 czerwca obchodziliśmy święto nauki. Uczniowie podsumowali rok pracy. Pokazali doświadczenia z użyciem substancji dostępnych w każdym domu.

red. admin

Dzień Matki

 

             W dniu 26 maja 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Panie M. Gumienna, M. Nowakowska, M. Jastrzębowska, M. Wiśniewska przygotowały przedstawienia słowno-muzyczne. Dzieci z przedszkola oraz uczniowie kl. I-VI recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Mamy z dumą i zadowoleniem podziwiały swoje dzieci, które na koniec obdarowały je buziakami i własnoręcznie wykonanymi prezentami.

red. M. Gumienna

Świeto Konstytucji 3 Maja

Wycieczka do Leśnictwa Krajewo

           W dniu 26 kwietnia 2017 r. uczniowie klas I-VI oraz oddziału przedszkolnego Światowy Dzień Ziemi obchodzili w lesie. Dla młodszych uczniów przeprowadzono zajęcia na temat zwierząt mieszkających w lesie, poznawali rośliny i drzewa w czasie przejścia ścieżką dydaktyczną pt. "Życie w lesie". Starsze grupy mieli możliwość zobaczyć w czasie krótkiej wędrówki "100 lat życia lasu". Uczniowie poznawali roślinność i różne gatunki drzew począwszy od sadzonek poprzez młode drzewka i dorosłe osobniki. Poznali rożne ciekawostki m. in. jeziorka w Krajewie, w którym kąpiel ma właściwości zdrowotne.  Mogli przejść się i zobaczyć tereny bagienne, torfowe, gdzie można spotkać dużo mchów. Na zakończenie uczniowie wspólnie zasiedli przy ognisku, smażąc kiełbaski i z apetytem zajadając po tak aktywnym leśnym marszu.

 

zobacz zdjęcia

red. M. Wiśniewska

Konkurs - reprezentacja naszej szkoły

 

               Międzyszkolny Konkurs "Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie..." został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieczfni Kościelnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Mateusz Skolimowski kl. II

Kaper Jaszczerski kl. II

Maja Marcjanik kl. III

Nikola Meredyk kl. III

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe za udział w konkursie.

red. admin

 

Nagrodzeni uczniowie

Wyróżnienie w Powiatowym konkursie "Ponad Barierami"

                     

                          Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego "Ponad Barierami" miało miejsce w SP nr 6 w Mławie w dniu 5 kwietnia 2017 roku. Wyróżnienie za pracę plastyczną zdobył Michał Furmaniak, kl. II.

red. admin

Powitanie wiosny!

                            Biblioteka szkolna i samorząd uczniowski przygotowali 20 marca moc atrakcji. Dla uczniów wystąpiła grupa ARKONA z żywą lekcją historii. Został przeprowadzony konkurs czytelniczy, rozstrzygnięto konkurs plastyczny o patronie szkoły Królu Władysławie Łokietku.

 

 

Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował.

 

 

 

Dzieci nagrodzone w konkursie plastycznym o patronie szkoły

"Patron szkoły Król Władysław Łokietek"

Wiktoria Zakrzewska oddział przedszkolny - I miejsce,

Amelia Nowakowska kl. II - I miejsce,

Zuzanna Skolimowska kl. III - I miejsce,

Szymon Zakrzewski kl. V - I miejsce,

Aleksandra Orkwiszewska kl. IV - II miejsce,

Ilona Sznajderowicz kl. IV - III miejsce.

 

 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

Nagrodzeni:

Szymon Nyga kl. III - I miejsce,

Mateusz Skolimowski kl. II - II miejsce,

Maja Wierzbicka kl. II - III miejsce,

Emilia Prześlakiewicz kl. IV - I miejsce,

Oliwia Sieradzka kl. V - II miejsce

Julia Jaszczerska kl. VI - III miejsce.

Pożegnanie zimy

zobacz zdjęcia

red. A. Bryska, M. Rudzińska

14 marca obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Matematyki

                     Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Klasa 4 -zrobiła matematyczny plakat, gra w karty matematyczne... Klasa 5 - tworzyła prezentacje multimedialne NT. matematyki. Klasa 6- uczniowie rozwiązywali zagadki matematyczne.

red. A. Hausman

 zobacz zdjęcia

 

 

 

8 marca Dzień Kobiet

            8 marca 1908 roku w Nowym Jorku kilkanaście tysięcy kobiet chciało zmienić swój los. Na ulicach miasta miał miejsce marsz kobiet w obronie praw politycznych. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Kobiet. Dla Pań były cudowne wiosenne tulipany, dla dziewczynek słodki upominek.

red. admin

Spotkanie autorskie Gabrieli Błażejczyk - Ignatowskiej

 

             W dniu 6 marca 2017 r. odbyło się spotkanie promujące kampanię profilaktyczną "Wojownik życia". Gabriela Błażejczyk - Ignatowska jest właścicielką wydawnictwa i Reaktorem Naczelnym Czasopisma "Nasze Życie Bez Granic", autorką książki dla dzieci "Polska to mój kraj" i artykułów wielotematowych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę.

red. admin

 

zobacz zdjęcia

Przegląd szkolnych talentów

 

      W dniu 3 marca 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Powiatowego "My też mamy talent". W jury konkursowym zasiedli:

 A. Pietrzak, M. Curyło, M. Gumienna i M. Wiśniewska. Dzieci wystąpiły w różnorodnym repertuarze. Śpiewały piosenki, wykonywały figury akrobatyczne, tańczyły, naśladowały odgłosy zwierząt. I miejsce i awans do konkursu powiatowego uzyskały Nikola Brzezińska i Emilia Prześlakiewicz kl. IV w gimnastyce akrobatycznej, II miejsce Oliwia Sieradzka i Gabriela Kocot kl. V taniec współczesny, III miejsce Julia Jaszczerska kl. VI piosenka.

red. M. Wiśniewska

Ferie profilaktyczne w szkole

 

 

 

 

 

 

           W  drugim tygodniu ferii  (20.02-24.02.2017 r.) dla uczniów naszej szkoły zostały zorganizowane ferie profilaktyczne. Uczniowie mieli okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi, od których dowiedzieli się dużo na temat zdrowego stylu życia, bezpieczeństwa, poznali różne formy spędzania wolnego czasu.

         W pierwszym dniu uczniowie wyjechali do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieczfni Kościelnej. Obejrzeli  spektakl profilaktyczny pt. „Benio w opałach". Przekazywane uczniom treści były bardzo ważne m.in. zachowanie  cierpliwości i szacunku do przyjaciół i do wszystkich rówieśników. Uświadamianie dzieciom, że nie mogą mieć wszystkiego, chociaż czasem pokusa jest naprawdę silna. Zapoznali się również ze zbirami w miejscowej Izbie Pamięci.

          W drugim dniu uczestnicy ferii brali udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych z kodowania w ramach projektu LINK DO PRZYSZŁOŚCI. Zajęcia prowadziła p.Agnieszka Waśniewska,  pracownik  Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieczfni Kościelnej.  Kolejnego dnia brali udział w spotkaniu z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mławie, p.Zofią Jagodzińską, na którym rozmawiali o  zdrowym  odżywianiu oraz wpływie alkoholu, narkotyków i papierosów na stan zdrowia oraz życie człowieka .Po spotkaniu samodzielnie  robili zdrowe kanapki, wykonali plakaty o tematyce profilaktycznej. W czwartek gościliśmy harcerzy z Hufca ZHP w Mławie. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Z uwagą słuchali o przygodach harcerskiego życia.

 

         Na zakończenie ferii był zaproszony dzielnicowy Komisariatu Policji w Wieczfni Kościelnej aspirant Tomasz Karpiński, który przeprowadził  pogadankę na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Mówił o trudnej, ale bardzo interesującej pracy policjanta. Zaprezentował sprzęt, z jakiego korzysta policjant podczas wykonywania różnych zadań. Uczniowie, w długiej kolejce, oczekiwali na możliwość samodzielnego poznania, przymierzenia prezentowanego sprzętu. Dzielnicowy zachęcał uczniów do nauki i w przyszłości podjęcia pracy w policji. Po spotkaniu uczniowie wykonali plakaty na temat uzależnień. Wszystkie prace są prezentowane w świetlicy szkolnej.

    Każdego dnia uczestnicy ferii otrzymywali drugie śniadanie, uczestniczyli w grach i zabawach. Na zakończenie ferii otrzymali nagrody za udział w konkursach i drobne upominki. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele szkoły.  Koordynatorem wszystkich działań była p. Monika Jastrzębowska.

 zobacz zdjęcia

7 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu

                     Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu.  DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

 

 

 

 

           Nasi uczniowie oglądali film, w pracowni komputerowej wywiesili gazetkę i rysowali plakaty. Działania potrwają do końca lutego.

red. A. Hausman

Zimowe liczenie ptaków z OTOP

c

                    

          W logo Zimowego Ptakoliczenia znalazł się gil. W tym roku (27.01.) wycieczkę w naszej szkole zorganizowała pani Małgorzata Curyło. Dzieci zaopatrzone w lornetki obserwowały gatunki występujące w pobliżu karmików i w parku podworskim. Wyniki obserwacji zostały przekazane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Najliczniej występują sikorki, kawki, sierpówki, ale mamy swego stałego bywalca dzięcioła dużego. Z okien klas dzieci mogą obserwować dzwońce, mazurki, wróble i szczygły. Ptaki są regularnie dokarmiane, więc często goszczą w ptasiej stołówce.

Tu znajdziesz informacje: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/ptak-zimy/

red. M. Curyło

Dzień Babci i Dziadka

 

              Dla babć i dziadków dzieci pod kierunkiem nauczycielki M. Curyło przygotowały baśń o Królewnie Śnieżce.

 

              Starsze dzieci przygotowały program satyryczny. Były piosenki, wiersze i na koniec wspólna zabawa.

 

 

red. admin

Szkolne jasełka

 

Na zbliżające się Święta
pragniemy złożyć życzenia
przeżywania Bożego
Narodzenia w zdrowiu, radości
i ciepłej rodzinnej atmosferze.
Kolejny zaś rok niech będzie
czasem pokoju oraz realizacji
osobistych zamierzeń.

 

Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie Szkoły

red. admin

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Zabawy na śniegu

 

zobacz zdjęcia

Klasowe andrzejki

                 Uczniowie kl. V w dniu 30 listopada zorganizowali "Klasowe andrzejki". Chłopcy i dziewczynki przygotowali wiele wróżb,m.in. lanie wosku, wybieranie losów z wyborem sympatii. Wybierali także zawody, które będą wykonywali w przyszłości. Zabawa była bardzo miła, dzieci miały wiele radości z wykonywanych wróżb. Było bardzo wesoło i śmiesznie co widać na zdjęciach.

 

 

zobacz zdjęcia

 

red. M. Wiśniewska

Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

                       Miesiąc listopad to Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchodzono to wydarzenie w dniu 14 listopada. Palenie tytoniu wiemy jak jest szkodliwe dla zdrowia. Papierosy zawierają wiele szkodliwych a wręcz trujących substancji, które niszczą nasz organizm. W ramach szeroko idących działań profilaktycznych, promujących zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego, uczniowie kl.  V przygotowali apel z inscenizacją pt. "Palenie jest niemodne". Scenki dotyczyły wpływu nikotyny i innych substancji na nasze narządy: wątrobę, mózg, serce, żołądek, nerki.

 

zobacz zdjęcia

red. M. Wiśniewska

Leśniczy Sebastian Bielec naszym gościem

              22 listopada 2016 r.odbyło się  w naszej szkole spotkanie z leśnikiem P. Sebastianem Bielcem. Uczestniczyli uczniowie klas O- VI oraz nauczyciele. Spotkanie przebiegało pod hasłem " Zostań przyjacielem zwierząt". W pierwszej części uczniowie klasy II wystąpili w scenariuszu słowno - muzycznym na temat dokarmiania zwierząt. Następnie leśnik przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą przygotowania i dokarmiania zwierząt leśnych. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania. W tym dniu wręczono również nagrody, które uczniowie naszej szkoły otrzymali za prace konkursowe "Leśne skarby". Powyższe spotkanie było bardzo ważną lekcją przyrody, zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów.

 

Uczniowie nagrodzeni w konkursie "Leśne skarby" (rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 18.11.2016 r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie):

I miejsce - Gabriela Cicha - PP, Michał Furmaniak - kl. II.

wyróżnienia:

Aleksandra Wasiłowska kl. III, Mateusz Jastrzębowski kl. II, Mateusz Skolimowski kl. II, Kacper Jastrzębowski kl. IV, Szymon Zakrzewski kl. V.

red. M. Curyło

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

              

                    10 listopada wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez kl. IV, pod kierunkiem p. A. Hausman. Uroczysty apel przypomniał nam dzień ważny w historii Polski, czyli moment odzyskania niepodległości. Data 11 listopada 1918 r. zapisała się głęboko w naszych sercach.

red. A. Hausman

zobacz zdjęcia

Programujemy ze Scratchem

              Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Tygodniu Kodowania, przedsięwzięciu będącym częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w dniach 15-23 października 2016. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Koordynatorem CodeWeeku w Polsce jest Fundacja CoderDojo. W kodowaniu, czyli wykonywaniu aplikacji w programach Scratch Junior i Scratch 2.0 wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego i szkoły. Od poniedziałku do piątku (17.10-21.10) młodsze dzieci uczyły się programowania na tabletach udostępnionych przez Bibliotekę Publiczną w Wieczfni Kościelnej, starsze wykorzystywały do nauki komputery stacjonarne. Programy są udostępniane na zasadzie wolnej licencji i dostępne dla każdego użytkownika. Samouczki możemy znaleźć na stronie programu "Mistrzowie Kodowania", w którym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zeszłym roku szkolnym. Umiejętność programowania w obecnych czasach staję się koniecznym do opanowania trzecim językiem obok ojczystego i obcego, dlatego jest to ważne w edukacji naszych dzieci na miarę XXI wieku.

 

 

 

Organizatorzy dziękują p. Marzenie Majko dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieczfni Kościelnej za wypożyczenie sprzętu, p. Agnieszce Waśniewskiej za pomoc techniczną.

red. A. Hausman

zobacz zdjęcia

Nagroda za postawę

 

 

 

                   W dniu 18 października gościliśmy w szkole p. Renatę Skolimowską, która nagrodziła dzieci za obywatelską postawę. Uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Sieradzka, Igor Ogrodowczyk i Oliwia Sieradzka przed sklepem p. Renaty znalazły sporą kwotę pieniędzy, które zwróciły sprzedawczyni.  Podobnie jakiś czas wcześniej postąpiła Zuzanna Skolimowska. Pieniądze trafiły z powrotem do osób poszkodowanych. Uczciwi znalazcy zostali nagrodzeni książkami. Gratulujemy godnej postawy.

                        Reszta uczniów mogła liczyć na cukierki ufundowane przez p. Renatę.

red. admin

 

 

Obchody XVI Dnia Papieskiego

 

                   W naszej szkole 18 października obchodziliśmy XVI Dzień Papieski. W tym roku przyświecały mu słowa - „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W całym kraju, ale także poza jego granicami, sprawowane były Msze Święte, miały miejsce koncerty, konferencje, czuwania oraz spotkania propagujące nauczenie św. Jana Pawła II.

red. admin

Dary jesieni dla zwierząt leśnych

Dzień Edukacj Narodowej

zobacz zdjęcia

                12 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej święto wszystkich pracowników szkoły. W swoich progach gościliśmy panią   Krystynę Kownacką sekretarz Gminy Wieczfnia Kościelna. W tym roku za osiągnięcia dydaktyczno -wychowawcze nagrodę Wójta  Gminy Wieczfnia Kościelna otrzymały: dyrektor szkoły - Dorota Skrobińska, nauczyciel Marta Nowakowska. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały nauczycielki - Monika Rudzińska i Agnieszka Pietrzak.  Wszystkim obecnym i byłym pracownikom Szkoły życzymy wszystkiego najlepszego.

red. admin

Nasze prace konkursowe "Leśne skarby"

              W konkursie pod hasłem LEŚNE SKARBY - " Zwierzęta chronione w lasach" , organizowanym przez Nadleśnictwo Dwukoły oraz Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie - Osadzie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Prace konkursowe wykonało 30 uczniów.
Odział przedszkolny - 2 prace

Odział " 0" - 2 prace

Klasa II i III - 17 prac

Klasy IV - VI - 9 prac.

13 października wszystkie prace zostały przekazane do Izby Edukacyjnej " Dziupla" w Krajewie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone  do 30 października 2016 r.

red. M. Curyło

 

zobacz zdjęcia

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

         30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w klasie i szkole są darmowe i można je pobrać na stronie internetowej po rejestracji szkoły: http://www.wmtday.org/pl.

red. admin

Wycieczka do Olsztyna

zobacz zdjęcia

Wręczenie nagród za udział w konkursie "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

 

      W kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł" edycja 2015 laureatami zostali:

Dominik Brzeziński kl. V praca plastyczna,

Kamila Pętlicka kl. VI praca literacka,

Mateusz Sztybór kl. V praca plastyczna,

Szymon Zakrzewski  kl. V praca plastyczna.

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy!

red. admin

Sprzątanie Świata

 

 

 

 

W  dniu 23.09.2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Uniszkach Zawadzkich uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie od  najmłodszych do najstarszych klas porządkowali ulice wokół szkoły, boisko i place zabaw. Celem akcji jest dbałość o czystość naszej Ziemi i najbliższego otoczenia.

red. M. Wiśniewska

 

Żywa lekcja historii

zobacz zdjęcia

DOŻYNKI DIECEZJI PŁOCKIEJ XIII DOŻYNKI GMINY WIECZFNIA KOŚCIELNA

zobacz zdjęcia

Już po pierwszym dzwonku!

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )